دسته‌ها
موسیقی

بهترین گیتاریست های ایران و جهان چه کسانی هستند؟

گیتار وسیله است که هر کسی را مجذوب خود میکند و به این خاطر طبیعی است که به دنبال این باشیم بهترین گیتاریست جهان و البته بهترین گیتار زن ایرانی کیست.در این مطلب بزرگان جهان را برای شما لیست کردیم تا افراد مشهور و محبوب خود را پیدا کنید و او را الگو خود قرار دهید.در انتها بهترین گیتاریست ایرانی را معرفی کردیم تا بتوانید اطلاعات دقیقتری ار او کسب کنید و کارهای او را دنبال کنید.البته این را بدانید افراد حرفه ای در زمینه گیتار در جهان هستند که ناشناس هستند ولی دارای هوش و نبوع خارق العاده ای در زمینه نواختن گیتار دارند.

تا به امروز گیتاریست های بسیار معروف و فوق العاده ای در دنیای موسیقی پا به عرصه گذاشته اند که معرفی تمام آنها کاری بسیار زمانبر خواهد بود. ما در این مطلب تعدادی از معروفترین این گیتاریست ها را به شما معرفی میکنیم تا با تحقیق بیشتر بتوانید با سبک آنها و آثارشان و دنیای امروز گیتار آشنا بشوید.لیستس که از ده گیتاریست برتر دنیا در این پست براتون اوردم از قول شخص بنده نیست و متعلق به مجله تایمز هست.که به عقیده خود من هم چندان منصفانه نیست اما در هر حال خوندنش هم خالی از لطف نیست.

 

معرفی بهترین گیتاریست جهان

جیمی هندریکس

او بزرگترین گیتاریست برقی تمام دورانهاست؟ شاید. هیچ کس به خوبی او نمی‌تواند سبکهای بلوز، راک و موسیقی روان گردان را به این راحتی با هم ترکیب کند یا با جذبه محسور کننده گیتار را کنترل کند.

ادی ون هالن
بعد از جیمی هندریکس یگانه، ادی ون هالن بدون شک یکی از مؤثرترین، اصیل ترین و با استعدادترین گیتاریست های راک قرن بیستم و بهترین گیتاریست کلاسیک جهان بود. ادوارد لودویک ون هالن متولد ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۵ در هلند، در دهه ۶۰ با خانواده خود به ایالات متحده نقل مکان کرد. او و برادر بزرگترش، الکس، در سنین خردسالی شروع به آموختن درس پیانو کردند، که این دوره بذر را برای فعالیت های آینده موسیقی دو برادر کاشت.

ادی درحالیکه شیفته ی جنبش راک انگلیس (به خصوص دیو کلارک پنجم) شده بود، شروع به نواختن درامز کرد، در حالی که برادرش الکس گیتار را انتخاب کرد. اندکی پس از آن برادران سازهای خود را عوض کردند.

به همین ترتیب، گیتاریست های هارد راک مانند اریک کلپتون بهترین گیتار زن جهان و جیمی پیج به زودی روی نواختن ون هالن جوان تأثیر گذاشتند. برادران ون هالن شروع به نواختن در مهمانی ها و کلوپ های منطقه لس آنجلس کردند (ترکیب کاور و اورجینال) و سرانجام در اوایل دهه ۷۰ با خواننده دیوید لی روت و نوازنده مایکل آنتونی آشنا شدند و گروه ماموت را تاسیس کردند. در همین زمان بود که ادی مهارت جدیدی را در نواختن گیتار خود افزود، تکنیک “ضربه ی دو دستی”، که به زودی علامت تجاری مخصوص وی تبدیل شد.

ادی با سرعت عالی و فرمول عالی خود، به سرعت تبدیل به گیتاریست برتر صحنه موسیقی محلی شد، تا اینکه گروه در اواسط دهه ۷۰ نام خود را به ون هالن تغییر دادند. ادی همچنین در ساختن گیتار های دست ساز نیز مهارت دارد و اینکار را به شکلی حرفه ای انجام میدهد.

آندرس سگوبیا

آندرس سگوبیا نه  تنها مشهورترین نوازنده گیتار کلاسیک در تمام دوران بوده است ، بلکه بهترین گیتار زن دنیا و رسما نحوه گیتار نوازی  کلاسیک را پایه گذاری نموده . قبل از او گیتار یکی از ساز های بی اهمیت در بین روستاییان بود . سگوبیا  کار خود را با اجرای  قطعاتی از باخ و دیگر آثار موسیقی کلاسیک با گیتار آغاز کرد.( که بسیاری از این اجراها بر  مبنای رو نویسی شخصی اش بود.)

و سرانجام این اجراها را در سالن های پذیرایی و مهمانی ها تا حد یک سبک جهانی ارتقا داد/ دوران اجراهای فوق العاده وی بیش از هفتاد سال به طول انجامید . ” chaconne ”   اثر باخ ” Granada ”  اثر البنیس در زمره  قطعاتی هستند گکه امضای شخصی او را با خود دارند .

لیلی افشار معروف ترین  و بهترین گیتاریست ایرانی:

لیلی افشار که متولد تهران است و به عنوان یکی از بهترین و مشهورترین و همچنین نخستین نوازنده ی زن گیتار کلاسیک در جهان شناخته می شود. لیلی افشار جزء ۱۲ نوازنده ی بین المللی گیتار بود که برای نواختن در کلاس های آندرس سگوبیا در دانشگاه کالیفرنیا انتخاب و حضور یافت. وی در اجرای گیتار کلاسیک به درجه ی دکترا دست یافت و استاد موسیقی در دانشگاه ممفیس آمریکا شد.

معرفی بهترین گیتاریست ایران

علاقه لیلی افشار به موسیقی معاصر موجب شد که از نخستین اجرا کنندگان آثار رضا والی، گرارد روژد، گری آیستر، کامران اینجه، باربارا کولب، سالوادور بروتونس و… از میان دیگران باشد.

وی کنسرت های متعددی در کشورهای ایران، انگلستان، کانادا، فرانسه، آمریکا و استرالیا برگزار کرده است. همچنین کنسرت هایی را در مرکز هنرهای اجرایی کندی، فستیوال موسیقی اسپن، مدرسه ی هنرهای تجسمی بنف، ویگمور هال لندن و آکادمی آمریکایی در رم برگزار کرده است.

لیلی افشار بهترین گیتار زن ایران در سال ۲۰۰۱ پس از ۲۰ سال به ایران سفر کرد و اقدام به برگزاری کلاس های تکمیلی و گروهی برای نوازندگان و هنرجویان گیتار در ایران کرده است.

معرفی بهترین گتاریست های ایران
بهزاد آقا بیگی ، متولد تهران، نواختن گیتار را از ۱۳ سالگی آغاز كرد. وی در سال ۱۹۹۰ برای ادامه تحصیل…

بهزاد آقا بیگی ، متولد تهران، نواختن گیتار را از ۱۳ سالگی آغاز كرد. وی در سال ۱۹۹۰ برای ادامه تحصیل به لندن مهاجرت نمود و بعد از اتمام قسمتی از تحصیلات دانشگاهی تصمیم به فعالیت جدی در زمینه گیتار و آهنگسازی گرفت.
به هنگام مطالعه برای مقاطع ارشد تحصیلی نیز به فعالیتهای خود در زمینه موسیقی ادامه داد. او با گروههای متعددی از سراسر جهان نیز همكاری داشته است كه از میان انها می توان به Fantasia و Futuro Flamenco اشاره كرد.
بهزاد آقا بیگی بهترین گیتاریست ایران با همراهی Nima Shirandami اقدام به تاسیس گروه BeNi Guitars كرده اند و در نقاط مختلف جهان و در مناسبتهای مختلف به اجرا می پردازند. صدای پراحساس نیما به همراه مهارت و چیره دستی شناخته شده بهزاد به عنوان نوازنده زبردست سبك فلامنكو به جذابیت كار این گروه افزوده است
یکی از گیتاریست های حرفه ای ایرانی که کاراش فوق العادست به گیتاریست هامون توصیه میکنم حتما آلبوم هاشو گوش بدن .