درباره سالیدورک بدان

برای طراحی ها و آنالیز های سه بعدی مکانیکی از نرم افزار سالیدورک محصول شرکت Dassault Systems استفاده می شود که در زمینه های متفاوت دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد ولی بهتر است در زمینه طراحی که بسیار قدرتمند است استفاده شود.برای طراحی قطعات مکانیکی دارای قابلیت طراحی در سه محیط DRAWING ، محیط ASSEMBLY و محیط PART مناسب می باشد. این نرم افزار در نوع خود مانند کتیا بسیار قدرتمند بوده ، سرعت پردازش بسیار بالایی داشته و طرفداران بسیاری برای خود خود جلب کرده است. مهندسین می‌توانند طرح ها و ایده های خود را با این نرم‌افزار پیاده سازی کند و در نهایت به یک محصول واقعی تبدیل کنند. سالیدورک با نرم افزار های مهندسی بسیاری دیگری می‌تواند مرتبط باشد و فایل خروجی آن به نرم افزار های دیگر همچون نرم افزار های ماشین کاری بخورد. این نرم افزار نسبت به کتیا دارای رابط کاربری بسیار زیبا تر ،ساده تر و مناسب تری است و حس خوبی را به طراح می‌دهد. سالیدورک همانند کتیا جامعه نبوده و برای اضافه شدن قابلیت های دیگر نیازمند نصب پلاگین است ولی هر دوی این نرم افزارها، کاربرد فراوانی در ایران دارد که هر شرکت و صنایعی متناسب با نیاز خود از یکی از آنها استفاده می‌کند. معمولاً شرکت های بزرگی همچون شرکت های خودروسازی و مپنا و صنایع نفت از کتیا استفاده کرده و شرکت های کوچک از سالیدورک استفاده می کنند.

 

این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد.هر سیستم مکانیکی از قطعات و اجزا مختلفی تشکیل یافته‌است. برای طراحی یک مکانیزم به صورت کامل بایستی ابتدا هر یک از اجزا و قطعات آن را به صورت مجزا طراحی نمود. این کار در محیط Part صورت می‌گیرد. نقطه آغاز کار در این محیط یک نقشه(Sketch) دوبعدی یا سه بعدی است که از آن برای ساختن یک شکل خام استفاده می‌شود. در این بخش از نوار ابزار (Feature) بیشترین استفاده صورت می‌گیرد. همچنین در محیط (Part) امکانات مناسبی برای طراحی قالب‌های تزریق پلاستیک، ورقکاری، جوش دادن قطعات و غیره وجود دارد.مانند هر نرم‌افزار دیگری، باید به خود قدری زمان دهید و رابط کاربری سالیدورک (SolidWorks Interface) را بررسی کنید.این کار به شما فرصت می‌دهد تا محل قرارگیری ابزار و نحوه‌ی اجرای فرمان‌ها را کشف کنید.
می‌توانید کاملا خود را برای کار با سالیدورک آماده کنید، اما اگر زمان کافی برای آشنایی با تمام جزئیات را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای بررسی گزینه‌ها وقت صرف کنید.برای شروع کار، نوار منوی استاندارد را در بالای صفحه خواهید دید. این منو برای تمام کاربران آشنا است – دقیقا مانند منویی است که در تمام برنامه‌های ویندوز وجود دارد. در این قسمت، گزینه‌هایی مانند File، Open، Save،Print، Undo و امثال آن را خواهید دید.بخش CommandManager (مدیریت فرمان‌ها) درست در پایین این منو قرار دارد. کاربران از طریق این بخش می‌توانند به ابزارهای Part، Assembly، Drawingdp و Editing دسترسی پیدا کنند.

از سالیدورک بدان

دلیل انتخاب سالیدورک

برای این که از انتخاب نرم افزار سالیدورک اطمینان حاصل فرمایید، اجازه دهید که در ابتدا به بررسی آمار تعداد استفاده کنندگان این نرم افزار رجوع کنیم. با جست و جو ساده در اینترنت متوجه خواهید شد که بیش از 234,800 شرکت و 2.3 میلیون طراح در سرتاسر جهان از SOLIDWORKS استفاده می کنند. بازار فروش نرم افزارهای طراحی نشان می دهد که در سال 2016 ، سالیدورکس 40% بازار را در اختیار داشته است. شما نیز به سادگی با مراجعه به شرکت های طراحی اطراف خود، متوجه خواهید شد که بسیاری از این شرکت ها، از سالیدورک به عنوان نرم افزار طراحی استفاده می کنند و به دنبال استخدام طراحان SOLIDWORKS می باشند.با هر کدام از این نرم افزارها می توان مدل های پیچیده را طراحی کرد که بستگی به میزان تسلط کاربر دارد،در مقایسه اینکه کتیا بهتر است یا سالیدورک بررسی بازار کار هدف پارامتر مهمی است،به عنوان مثال در خارج از کشور که قانون کپی رایت رعایت می شود ، نرم افزارهای ارزان قیمت تر مثل سالیدورک بازار کار بهتری دارند.پس از اینکه قطعات به صورت مجزا در محیط (Part) ایجاد شدند آن‌ها را وارد محیط (Assembly) مینمایند. در اینجا با اعمال قیود خاص توسط دستور (Mate) از نوار ابزار (Assembly) قطعات مجزا را به یکدیگر مرتبط می‌کنند. از جمله این قیود می‌توان به موازی(Parallel)، هم مرکز(Cocenteric)، عمود(Perpendicular) یا قیود پیشرفته نظیر قیود ایجاد چرخدنده یا بادامک اشاره نمود.

خصوصیات نرم افزار

اگر کاربر اتوکد (AutoCAD) باشید، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا نمی‌توانید خط فرمان (command line) را در پایین‌ترین قسمت پنجره ببینید. نگران نباشید – سالیدورک نیز از فرمان‌ها استفاده می‌کند، با این تفاوت که آنها از طریق نوار جستجو فعال می‌شوند.درسمت راست و بالای صفحه، نواری وجود دارد که عملیات جستجو (search) برای SolidWorksHelp را در این نوار مشاهده می‌کنید. بر روی علامت پیکان آویزان در کنار آن کلیک کرده و Commands را انتخاب کنید تا جستجوی دستورات فعال شود.طراحی سه بعدی سطوح ساده و پیچیده قطعات با گرافیکی زیبا و جذاب-موتاژ قطعات و تهیه ی نمای انفجاری و نمایش دادن شیوه ی مونتاژ به روش های مختلف-تهیه ی نقشه مهندسی از قطعات-تهیه ی انیمیشن از محصول طراحی شده-طراحی سازه های جوشی و صنعتی با استفاده از استراکچرها و پروفیل های صنعتی ( بخش Weldment )-ساخت انواع قالب های پلاستیک، دایکاست، فلزی، فورج و …( بخش Mold Design & Die Design )-طراحی قطعات ورق کاری با در نظر گرفتن استاندارد ها و روش های ساخت آن ( بخش Sheet Metal )-ایجاد خطوط لوله‌کشی استاندارد و Piping و همچنین طراحی تجهیزات الکتریکی ( بخش Routing )-استفاده از قطعات مهندسی و اجزاء ماشین با استاندارد های مختلفی که در صنعت وجود دارد-داشتن استاندارد های مختلف برای انجام عملیات های مهندسی مانند ایجاد سوراخ، رزوه و …
انجام آنالیز های مختلف مهندسی بر روی قطعات-محاسبه ی جرم، مرکز جرم، اینرسی و … در سازه های طراحی شده به همراه انواع جنس های قطعات با اطلاعات کاربردی آن ها-امکان قرار دادن رنگ، جنس و پس زمینه های فراوان
امکان تهیه ی نمای واقعی از محصول توسط رندرگیری-امکان گرفتن خروجی های مختلف از فایل های طراحی شده در نرم افزار
امکان معداله نویسی و پارامتری کردن اندازه ها هنگام طراحی-ساخت Configuration در انواع جنس ها و روش های طراحی محصول

بازار کار موجود برای سالیدورک

سالیدورکس توسط بیش از ۸۰۰٬۰۰۰ نفر از طراحان و مهندسان مکانیک به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران سالیدورکس طیف وسیعی از کاربران خصوصی تا کارخانه‌های بزرگ را در بر می‌گیرند که پوشش دهنده بخش‌های اعظمی از بازار ساخت و تولید است.به طور خلاصه می توان گفت نرم افزار SolidWorks برای دانشجویان و دانش آموختگان رشته های نام برده در ادامه و در کاربرد های ذکر شده در زیر می تواند انتخاب مناسبی باشد:رشته مهندسی مکانیک گرایش جامدات
مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید-شرکت هایی که در حوزه تولید قطعات خودرو فعال هستند-کسانی که علاقه مند به طراحی سه بعدی مکانیکی می باشند.-رشته مهندسی صنایع-رشته مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک-نقشه کشی صنعتی.هرساله Dassault Systems شرکت سازنده سالیدورکس ورژن جدید از نرم افزار سالیدورک را در ماه های September یا October به بازار ارائه می دهد که در سه نوع کاربری Standard و Professional و Premium عرضه می شود. امکانات و بخش های مختلف نرم افزار در این سه نوع کاربری به ترتیب نوشته شده تکمیل تر می شود و انتخاب نوع کاربری برای کاربرانی که در خارج از ایران اقدام به خرید این نرم افزار می کنند به دلیل اختلاف قیمت، بسیار حائز اهمیت است اما برای کاربران داخل ایران که سالیدورکز را در بازار های ایران خریداری یا دانلود می کنند همگی نسخه Premium نرم افزار می باشد. همچنین هر ورژن جدید ارائه شده در هر سال دارای سرویس پک های (SP) مختلف می باشد که در سرویس پک های بالاتر اشکالات ورژن ارائه شده اصلاح می شود.

ورق کاری و ورژن نرم افزار

محیط طراحی ورق کاری و خمکاری ورق سالیدورکس – Solidworks sheet metal – یکی از قسمت های بسیار کاربردی این نرم افزار است. در محیط شیت متال می توان قطعاتی را با سالید ورک طراحی نمود که با فرآیند خم کاری ورق قابل تولید باشند. همچنین در این محیط مواردی از قبیل ضخامت ورق، شعاع خم ورق، K فاکتور و … قابل تعیین است. با توجه به توضیحات ارائه شده طراح قادر خواهد بود قطعاتی مانند بدنه دستگاه، اتصالات، نقاط جوش و لبه های خم را طراحی کرده و در نهایت از طرح ساخته شده در محیط ورق کاری سالید ورکس، نقشه گسترده تهیه کند تا پس از عملیات برش ورق، این نقشه ها به کارگاه خمکاری ارسال گردد.SOLIDWORKS هرسال همراه با عرضه ورژن جدید نرم افزار با بازخوردهای مثبت و منفی کاربران مواجه می شود که بعضا در برخی از سال ها کاربران تمایلی به به_روز کردن نرم افزار نداشته اند. دقت کنید در هر ورژن ارائه شده، کلیت نرم افزار، رابط کاربری و دستورات اصلی نرم افزار تغییر نمی کند و صرفا امکان دارد تعداد کمی دستورات جدیدتر ( جهت طراحی ساده تر) به نرم افزار اضافه شود و اشکالات ورژن های قبلی برطرف شود. پس اگر شما در سیستم خود ورژن پایین از سالیدورکس را دارید اجبار به به_روز کردن آن ندارید و تمامی آموزش ها و روش های طراحی مشابه است فقط دقت کنید ورژن نرم افزار خیلی قدیمی (ورژن 2013 پایین تر) نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید